2015 T.A.G. Awards Nominations

This evening the Theatre Arts Guild announced the nominations for the 2015 T.A.G. Awards.  The event was held at the Pizza Shoppe in the Benson district of Omaha, NE and hosted by Steve and Debbie Krambeck.

And the nominees are:

Best Featured Actress in a Play
Stephanie Anderson, Marie, “Calendar Girls,” SNAP! Productions
Phyllis Bonds, Julia Ward McKinlock, “Sabrina Fair,” Bellevue Little Theatre
Susan Baer Collins, Mrs. Soames, “Our Town,” Blue Barn Theatre
Kim Jubenville, Beverly, “Standing on Ceremony: The Gay Marriage Plays,” Blue Barn Theatre
Julie Fitzgerald Ryan, Felicia Dantine, “I Hate Hamlet,” Omaha Community Playhouse

Best Featured Actor in a Play
Dennis Collins, Simon Stimson, “Our Town,” Blue Barn Theatre
Scott Fowler, Various Roles, “Calendar Girls,” SNAP! Productions
Steve Hartman, Various Roles, “ENRON,” Omaha Community Playhouse
Benn Sieff, Various Roles, “Calendar Girls,” SNAP! Productions
Dave Wingert, Gary Peter Lefkowitz, “I Hate Hamlet,” Omaha Community Playhouse

Best New Script
“The Other Sewing Circle,” Marie Amthor, Shelterbelt Theatre
“Abby in the Summer,” A.P. Andrews, Shelterbelt Theatre
“Mickey & Sage,” Sara Farrington, Shelterbelt Theatre
“In the Jungle You Must Wait,” Jeremy Johnson, Shelterbelt Theatre
“Buffalo Bill’s Cowboy Band,” Max Sparber, Rose Theater

Best Featured Actress in a Musical
Angie Heim, Lynne ‘Squeaky’ Fromme, “Assassins,” Chanticleer Theatre
Julia Mackenzie, Kitty, “The Drowsy Chaperone,” Omaha Community Playhouse
Sarah Query, Sara Jane Moore, “Assassins,” Chanticleer Theatre
Sarah Query, Rona Lisa Peretti, “The 25th Annual Putnam County Spelling Bee,” Ralston Community Theatre
Jodi Vaccaro, Miss Andrew, “Mary Poppins,” Rose Theater

Best Featured Actor in a Musical
Joe Dignoti, Feldzieg, “The Drowsy Chaperone,” Omaha Community Playhouse
Chris Ebke, Chris Alvaro, “Hands on a Hardbody,” Omaha Community Playhouse
John Gawjewski, Mitch Mahoney, “The 25th Annual Putnam County Spelling Bee,” Ralston Community Theatre
Mike Palmreuter, Robertson Ay, “Mary Poppins,” Rose Theater
Nik Whitcomb, Ronald McCowan, “Hands on a Hardbody,” Omaha Community Playhouse

Best Youth Actress
Quinn Desjardins, Helen Keller, “The Miracle Worker,” Bellevue Little Theatre
Chloe Irwin, Charles Wallace, “A Wrinkle in Time,” Rose Theater
Emma Johnson, Mary Lennox, “The Secret Garden,” Chanticleer Theatre
Ryleigh Welsh, Lottie Adams, “Harbor,” SNAP! Productions
Erin Wolf, Annie, “Annie,” Papillion–La Vista Community Theatre

Best Youth Actor
Ben Adams, Scott Farkus, “A Christmas Story,” Rose Theater
Danny Denenberg, Ralphie, “A Christmas Story,” Rose Theater
Danny Denenberg, Colin, “The Secret Garden,” Chanticleer Theatre
Austin Lempke, Wilbur, “Charlotte’s Web,” Rose Theater
Aiden Schmidtke, Michael Banks, “Mary Poppins,” Rose Theater

Best Scenic Design
Matthew D. Hamel, “Cabaret,” Creighton University
Martin Marchitto, “American Buffalo,” Blue Barn Theatre
Jim Othuse, “The Drowsy Chaperone,” Omaha Community Playhouse
Jim Othuse, “I Hate Hamlet,” Omaha Community Playhouse
Ronnie Wells, “Vanya and Sonia and Masha and Spike,” SNAP! Productions

Best Sound Design
Tim Burkhart & John Gibilisco, “Spamalot,” Omaha Community Playhouse
John Gibilisco, “ENRON,” Omaha Community Playhouse
John Gibilisco, “I Hate Hamlet,” Omaha Community Playhouse
Martin Magnuson, “Our Town,” Blue Barn Theatre
Daena Schweiger, “We Are Proud to Present a Presentation…,” SNAP! Productions

Best Lighting Design
Darrin Golden, “The Secret Garden,” Chanticleer Theatre
Jim Othuse, “ENRON,” Omaha Community Playhouse
Kyle Toth, “Mary Poppins,” Rose Theater
Bill Van Deest, “Cabaret,” Creighton University
Carol Wisner, “Our Town,” Blue Barn Theatre

Best Supporting Actress in a Play
Pamela Chase, Carol, “The Other Sewing Circle,” Shelterbelt Theatre
Megan Friend, Honey, “Who’s Afraid of Virginia Woolf?,” Omaha Community Playhouse
Julie Huff, Mrs. Webb, “Our Town,” Blue Barn Theatre
Kim Jubenville, Lillian Troy, “I Hate Hamlet,” Omaha Community Playhouse
Moira Mangiameli, Mrs. Gibbs, “Our Town,” Blue Barn Theatre

Best Supporting Actor in a Play
Kevin Barratt, John Barrymore, “I Hate Hamlet,” Omaha Community Playhouse
Aaron Ellis, Actor 2/Black Man, “We Are Proud to Present a Presenation…,” SNAP! Productions
Thomas Gjere, Actor 1/White Man, “We Are Proud to Present a Presentation…,” SNAP! Productions
Steve Hartman, Nick, “Who’s Afriad of Virginia Woolf?,” Omaha Community Playhouse
Chris Shonka, Andy Fastow, “ENRON,” Omaha Community Playhouse

Best Costume Design
Lydia Dawson, “Spamalot,” Omaha Community Playhouse
Denise Ervin, “Little Women,” Omaha Community Playhouse
Sherri Geerdes, “Mary Poppins,” Rose Theater
Lindsay Pape, “Cabaret,” Creighton University
Sharon Sobel, “Freakshow,” University of Nebraska–Omaha

Best Properties Design
Darin Kuehler, “The Drowsy Chaperone,” Omaha Community Playhouse
Darin Kuehler, “ENRON,” Omaha Community Playhouse
Darin Kuehler, “I Hate Hamlet,” Omaha Community Playhouse
Darin Kuehler, “Spamalot,” Omaha Community Playhouse
Amy Reiner, “American Buffalo,” Blue Barn Theatre
Liz Spray, “Mary Poppins,” Rose Theater

Best Supporting Actress in a Musical
Rebecca Noble, Norma Valverde, “Hands on a Hardbody,” Omaha Community Playhouse
Megan McGuire, Chaperone, “The Drowsy Chaperone,” Omaha Community Playhouse
Camille Metoyer Moten, Marmee, “Little Women,” Omaha Community Playhouse
Sarah Query, Martha, “The Secret Garden,” Chanticleer Theatre
Judy Radcliff, Fraulein Schneider, “Cabaret,” Creighton University

Best Supporting Actor in a Musical
Matthias Jeske, Various Roles, “Spamalot,” Omaha Community Playhouse
Joseph O’Connor, Robert Martin, “The Drowsy Chaperone,” Omaha Community Playhouse
Brian Priesman, Patsy, “Spamalot,” Omaha Community Playhouse
Mike Palmreuter, Aldolpho, “The Drowsy Chaperone,” Omaha Community Playhouse
Mike Palmreuter, Herr Schultz, “Cabaret,” Creighton University

Best Ensemble
“Five Forever,” “Little Women,” Omaha Community Playhouse
Photo shoot, “Calendar Girls,” SNAP! Productions
“Step in Time,” “Mary Poppins,” Rose Theater
“Toledo Surprise,” “The Drowsy Chaperone,” Omaha Community Playhouse
“You Won’t Succeed on Broadway,” “Spamalot,” Omaha Community Playhouse

Best Special Event
“Prince Max’s Trewly Awful Trip to the Desolat Interior,” Great Plains Theatre Conference
“Lost Boy Found at Whole Foods,” Omaha Community Playhouse
“Untitled Series #7,” Shelterbelt Theatre
“Cowle’s Scrimmage Anthology,” Great Plains Theatre Conference
“Whose Lofte Is It Anyway?,” Lofte Theatre

Best Music Direction
Jim Boggess, “Spamalot,” Omaha Community Playhouse
Mitch Fuller, “Hands on a Hardbody,” Omaha Community Playhouse
Zachary Peterson, “Annie,” Papillion-La Vista Community Theatre
Stephen Sheftz, “Cabaret,” Creighton Uniersity
Tim Vallier, “Gutenberg! The Musical!,” Candy Project

Best Choreographer
Sue Gillespie Booton, “Mary Poppins,” Rose Theater
Roxanne Nielsen, “The Drowsy Chaperone,” Omaha Community Playhouse
Debbie Massey, “Annie,” Papillion-La Vista Community Theatre
Patrick Roddy, “Cabaret,” Creighton University
Melanie Walters, “Spamalot,” Omaha Community Playhouse

Best Director of a Play
Susan Clement-Toberer, “American Buffalo,” Blue Barn Theatre
Susan Clement-Toberer, “Our Town,” Blue Barn Theatre
Noah Diaz and M. Michele Phillips, “We Are Proud to Present a Presentation…,” SNAP! Productions
Cathy M.W. Kurz, “An Iliad,” Brigit St. Brigit Theatre
Ablan Roblin, “I Hate Hamlet,” Omaha Community Playhouse
Elizabeth Thompson, “The Other Sewing Circle,” Shelterbelt Theatre

Best Director of a Musical
Hilary Adams, “The Drowsy Chaperone,” Omaha Community Playhouse
Amy Lane, “Cabaret,” Creighton University
Jim McKain, “The 25th Annual Putnam County Spelling Bee,” Ralston Community Theatre
Mark Robinson, “Spamalot,” Omaha Community Playhouse
Randall T. Stevens, “Gutenberg! The Musical!,” The Candy Project

Best Leading Actress in a Play
Megan Friend, Daphna, “Bad Jews,” Blue Barn Theatre
Moira Mangiameli, Sonia, “Vanya and Sonia and Masha and Spike,” SNAP! Productions
Doran Schmidt, Amalia, “Freakshow,” University of Nebraska–Omaha
Kelsi Weston, Emily Webb, “Our Town,” Blue Barn Theatre
Charleen Willoughby, Martha, “Who’s Afraid of Virginia Woolf?,” Omaha Community Playhouse

Best Leading Actor in a Play
Ben Beck, Andrew Rally, “I Hate Hamlet,” Omaha Community Playhouse
Craig Bond, Randle P. McMurphy, “One Flew Over the Cuckoo’s Nest,” Chanticleer Theatre
Daniel Dorner, Poet, “An Iliad,” Brigit St. Brigit Theatre
Nils Haaland, Stage Manager, “Our Town,” Blue Barn Theatre
Matthew Pyle, Jeff Skilling, “ENRON,” Omaha Community Playhouse

Best Leading Actress in a Musical
Leanne Hill Carlson, Mary Poppins, “Mary Poppins,” Rose Theater
Colleen Kilcoyne, Sally Bowles, “Cabaret,” Creighton University
Sims Lamason, Jo March, “Little Women,” Omaha Community Playhouse
Molly McGuire, Janet Van de Graaff, “The Drowsy Chaperone,” Omaha Community Playhouse
Melanie Walters, Lady of the Lake, “Spamalot,” Omaha Community Playhouse

Best Leading Actor in a Musical
Nick Albrecht, King Arthur, “Spamalot,” Omaha Community Playhouse
Dan Chevalier, Bud Davenport, “Gutenberg! The Musical!,” The Candy Project
Ephriam Harnsberger, Emcee, “Cabaret,” Creighton University
Steve Krambeck, Doug Simon, “Gutenberg! The Musical!,” The Candy Project
Dave Wingert, Man in Chair, “The Drowsy Chaperone,” Omaha Community Playhouse

Best Comedy
“Bad Jews,” Blue Barn Theatre
“Calendar Girls,” SNAP! Productions
“Harbor,” SNAP! Productions
“I Hate Hamlet,” Omaha Community Playhouse
“Vanya and Sonia and Masha and Spike,” SNAP! Productions

Best Drama
“Our Town,” Blue Barn Theatre
“The Other Sewing Circle,” Shelterbelt Theatre
“Walk the Night,” Blue Barn Theatre
“We Are Proud to Present a Presentation About the Herero of Namibia, Formerly Known as Southwest Africa, From the German Sudwestafrika, Between the Years 1884-1915,” SNAP! Productions
“Who’s Afraid of Virginia Woolf?,” Omaha Community Playhouse

Best Musical
“Cabaret,” Creighton University Theatre
“The Drowsy Chaperone,” Omaha Community Playhouse
“Gutenberg! The Musical!,” The Candy Project
“Mary Poppins,” Rose Theater
“Spamalot,” Omaha Community Playhouse

Advertisements